Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Zabdaj o swoją Spółka zoo !

Dystrybucja materiałów wśród słuchaczy

Musimy przygotować tyle kopii materiałów, aby starczyło ich dła wszystkich słuchaczy. Jeśli na widowni pojawi się więcej osób, niż planowaliśmy, możemy poprosić słuchaczy o przygotowanie listy nazwisk i adresów. Tym osobom, dla których nie wystarczyło kopii, prześlemy je później. Chociaż zważywszy na koszty wysyłki i czas, który będziemy musieli poświęcić na adresowanie kopert i nadanie listów, lepiej będzie wcześniej przygotować zapasowe kopie. Poza tym widzowie wolą od razu otrzymać swój komplet, niż czekać na przesyłkę kolejny tydzień.

Cel rozdawania materiałów. Prezenter powinien zastanowić się, czy jest sens wręczania słuchaczom materiałów drukowanych. Uczestnicy prezentacji będą czuli się bardziej usatysfakcjonowani, jeśli otrzymają na pamiątkę coś (np. zestaw materiałów), do czego będą mogli później wrócić. Z drugiej jednak strony, rozdawanie materiałów ma sens tylko wtedy, jeśli przydadzą się one słuchaczom. Jeśli wylądują w koszu na śmieci zaraz po zakończeniu prezentacji, będzie to oczywisty znak, że ich rozdawanie nie było dobrym pomysłem.

Jeśli słuchacze zainteresują się materiałami, do których rozdawania nie jesteśmy przygotowani, zapiszmy ich nazwiska i adresy lub weźmy od nich wizytówki i po prezentacji prześlijmy im kopie. Nie obiecujmy jednak, że coś wyślemy, jeśli nie zamierzamy tego zrobić. Obietnicy danej gościom należy dotrzymać.

Moment wręczenia materiałów. Eksperci nie są zgodni co do tego, kiedy powinniśmy wręczyć słuchaczom materiały dotyczące prezentacji. Niektórzy z nich uważają, że materiały odciągają uwagę słuchaczy od prezentacji. Dlatego radzą, aby rozdać je po zakończeniu prezentacji.

Jednak jeśli słuchacze powinni zaglądać do materiałów podczas prezentacji, rozdajmy je na początku. Goście będą mogli sprawdzić, co znajduje się w materiałach, a co muszą zanotować. Aby utrzymać kontrolę nad uwagą słuchaczy, prezenter musi informować ich, kiedy i jakie fragmenty materiałów mają czytać, a kiedy powinni skupić się na wykładzie.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.