Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Zabdaj o swoją Spółka zoo !

Opanowanie sztuki udzielania wywiadów

Jeśli dziennikarz ma dużo pracy i napięte terminy, często dzwoni do ekspertów znalezionych w Internecie, mając nadzieję, że z miejsca przeprowadzi wywiad. Wykonuje tyle telefonów, na ile pozwala czas albo ile potrzebuje do uzyskania zadanej liczby słów. Większość ekspertów jest tak ucieszona telefonem od dziennikarza, że od razu odpowiada na jego pytania.

To złe posunięcie. Nawet jeżeli dziennikarzowi się spieszy, a ty obawiasz się, że po prostu zadzwoni do konkurencji, musisz mieć przynajmniej pięć cennych minut na zebranie myśli. Jeśli to twoja asystentka podniosła słuchawkę, osobiście podziękuj dziennikarzowi za telefon, powiedz, że w tej chwili masz gościa, i obiecaj oddzwonić za chwilę. Zapytaj również, o czym jest artykuł i w jaki sposób możesz pomóc.

Gdy tylko odłożysz słuchawkę, wypisz trzy punkty, na których chcesz się skupić podczas wywiadu. Spróbuj zapisać je w e-mailu, który później wyślesz do dziennikarza jako pisemne potwierdzenie kluczowych punktów wiadomości. Każdą tezę postaraj się poprzeć faktami, statystykami i anegdotami.

Jeśli jesteś osobą z poczuciem humoru, wymyśl kilka błyskotliwych sformułowań, które w barwny sposób oddają to, o czym będziesz mówić. Zapisz je, by o nich nie zapomnieć.

Zachowanie w trakcie udzielania wywiadu. Udzielanie wywiadu telefonicznego nie jest tym samym, co wystąpienie w radiu, gdzie tysiące słuchaczy oceniają cię na podstawie wypowiadanych słów. Jednak i tu ważne jest utrzymanie energicznego, życzliwego tonu wypowiedzi oraz jak największa klarowność. Pamiętaj, że po drugiej stronie linii dziennikarz szybko sporządza notatki na komputerze, jednocześnie słuchając twoich słów i planując następne pytanie. Jeśli chcesz, aby zacytował cię dokładnie, mów powoli i w miarę możliwości staraj się usłyszeć klikanie klawiatury. Jeśli słyszysz, że dziennikarz w szaleńczym tempie uderza w klawisze, przerwij wypowiedź, aż stwierdzisz, że zwalnia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.