Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Zabdaj o swoją Spółka zoo !

Znaczenie pomocy wizualnych

Obrazy mają podkreślać główne punkty prezentacji i pomóc w zapamiętaniu jej przesłania. Dlatego proponuję, abyśmy nad ilustracjami zaczęli się zastanawiać dopiero wtedy, kiedy ostatecznie ustalimy treść wystąpienia i naniesiemy wszystkie poprawki. Za pomocą wykresów, rysunków czy zdjęć możemy wyjaśnić słuchaczom trudniejsze definicje, pojęcia czy zagadnienia.

Słuchacze zwracają ogromną uwagę na wizualną stronę prezentacji. Powinna ona zatem zostać starannie przygotowana, choć nie może przesłaniać zawartości merytorycznej. Nie można pozwolić, by słuchacze odnieśli wrażenie, że tak naprawdę prezenter nie miał niczego konkretnego do przekazania i starał się to ukryć za wizualnymi fajerwerkami.

Na przygotowanie materiałów audiowizualnych potrzeba wiele czasu. O ile zapisanie tablicy papierowej jest stosunkowo proste i szybkie, o tyle stworzenie prezentacji multimedialnej zajmuje sporo godzin (choć z drugiej strony prezentację multimedialną możemy wykorzystać wielokrotnie). Zasada jest taka, że im bardziej skomplikowanymi materiałami audiowizualnymi zamierzamy się posługiwać, tym więcej czasu zajmie ich opracowanie. Jeśli brakuje nam czasu lub umiejętności potrzebnych do ich przygotowania, poprośmy kogoś o pomoc. Może to być pracownik techniczny, kolega z pracy lub specjalistyczna firma. Pomocnik musi dokładnie znać nasze potrzeby i podjąć ścisłą współpracę.

Pomoce wizualne powinny być dostosowane do potrzeb słu- chaczy. Powróćmy na chwilę do analizy publiczności i zastanówmy się, z jakimi widzami będziemy mieli do czynienia. Zawartość prezentacji i jej nośniki powinny harmonizować z potrzebami słuchaczy. Muszą być dostosowane do liczby widzów i ich rodzaju. Czasem bywa tak, że możliwości dostosowania nośnika są ograniczone. Jeśli na przykład planujemy prezentację komputerową i okaże się, że rozdzielczość obrazu jest zbyt niska, aby pokazywać prezentację w dużym pomieszczeniu, możemy skorzystać z opcji rozszerzonego ekranu (ang. midtiple screens) lub w ogóle zmienić nośnik prezentacji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.